fbpx
19° Hafif yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 136
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 140

K Yetki belgesi

GÜNCEL - 16 Ekim 2019 15:29 A A

K Belgesi Nedir?
Ulaştırma bakanlığı kapsamın da çıkartılan K Belgesi, Kamyon , kamyonet ve Tır cinsi yük taşımacılığın da kullanılan araçlara verilir. İş iştigaline göre yetki belgesi verilir. Firmalar bu yetki belgesi olmadan taşımacılık yapmazlar.
K Yetki Belgesi : Yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilmektedir. Taşımanın şekline göre 3’e ayrılmakta araçların türüne ( Kamyon- Kamyonet ) göre de ikiye ayrılmaktadır.

K1 Belgesi : Ticari amaçla Eşya Taşımacılığı yapacaklara, Şirketler için 110 ton azami yüklü ağırlığı toplamı, şahıslar için 30 ton azami yüklü ağırlı toplamı  şartı uygulanmaktadır. Bu şartları sağlamadıkça k belgesi alamazlar.

K1* Belgesi :  (Yıldızlı K1 Belgesi ) –  (İl içi ) Ticari amaçla il içinde kamyonetlerle yapılan taşımaları kapsamaktadır.

K2 Belgesi : Yalnızca kendi esas iştigal konusu ile alakalı eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilmektedir.

 K2* Belgesi :  ( Yıldızlı K2 Belgesi ) (3,5 ton altı araçlar) : Yalnızca kendi esas iştigal konusu ile alakalı kamyonetlerle eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilmektedir.

K3 Belgesi : Ticari amaçla Ev ve Büro eşyası taşımacılığı yapacaklara verilmektedir.

Yük Nakli Ticari

►Araçlarının kullanım amacı yük nakli husisi olanlar vergiye tabi değillerse ve herhangi bir ticari taşıma yapmıyorlarsa k belgesi almak zorunda değildirler. Hangi araçlar k belgesi almalı sorusunun cevabı için bizimle iletişime geçiniz.

►Yük nakli ticari olan araçlar şirket adına kayıtlıysa yada şahıs adına kayıtlı olupta araçla ticari amaçlı taşıma yapılıyorsa k belgesi alınmalıdır.

Yol Kenarı Denetim İstasyonları , trafik denetleme ekipleri ve ya jandarma trafik ekipleri tarafından ceza kesilmektedir.

Dikkat: K Belgesi cezası 1,605 TL’dir.

Bu haber 399 kez okundu.
GÜNCEL - 15:29 A A
BENZER HABERLER
Sizi Aramamızı İster misiniz ?
Sorun cevaplayalım.
1
Merhaba Size nasıl yardımcı ola bilirim ?