fbpx
28° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 136
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 140

SRC Belgesi

GÜNCEL - 17 Kasım 2020 23:41 A A

SRC Belgesi mesleki belgelerden biridir. Kullanılan aracın yapısal özelliğine ve yaptığı işe bakarak SRC1 – SRC2 – SRC3 – SRC4 – SRC5 (ADR) Belgelerinden birinin alınması gerekir. Bu belge türlerinden birini aracı kullanan şoförünün bulundurması zorunludur. Aksi takdirde hem araç sahibine hem de şoföre idari para cezası uygulanır.  Kurumumuz 2010 senesinden bu yana bu sektör de hizmet vermektedir. Hangi belgeyi almanız, hangi şartlara uymanız gerektiğini sizlere anlata biliriz. SRC belgesi Ab uyum yasaları adı altın da 4925 sayılı kara yolu taşıma kanunları adı altın da çıkarılmıştır. Bu belgeyi almak için belirli bir eğitim ve süreçten geçmek gerekir.
Bu yasaya göre yolcu ya da yük taşıyan bütün araçların amacına göre şoförünün SRC belgesi ve Psikoteknik belgesi bulundurması zorunlu bir hale getirildi.

Trafik de ne ile karşılaşacağınızı bilin.

SRC Ceza Bedelleri

Trafik de ne ile karşılaşacağınızı bilin.

Şoföre : 468,00 TL Araç sahibine: 1,181,00 TL Aracın Belgesine: 490,00 TL  Toplam da 2,139,00 TL ceza kesilir.

SRC belgesi iki şekilde alına bilinir. Birincisi muafiyetten yararlanarak alması, ikincisi ise kişinin 32 saatlik bir eğitime katılmasından sonra Milli Eğitimin düzenlediği sınavlar da başarılı olması durumun da alına bilinir.

SRC Test Uygulaması

SRC sınavları 40 soruluk test şeklinde uygulanır. Kişinin 28 doğru bilmesi yeterlidir. Ne kadar da zor olduğu söylense de SRC sınavları sanıldığı gibi zor bir sınav değildir. Testi kazanan kişiler akabinde de görsel sınava tabi tutulurlar. Bu sınav 3 sorudan oluşmaktadır ve iki doğru cevap verilmesi gerekir.

Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır ?

Kişiye muafiyet kapsamın da SRC belgesi verile bilmesi için ehliyetini 25.02.2003’den önce almış olması gerekir. Bu şartlara uyan kişiler e-devlet kapısından SRC başvurularını yaparak ala bilirler. Kişinin ehliyetinin güncel olmasına dikkat etmesi gerekir. Muafiyet kapsamın da SRC belgesi almak için 0216 466 9 476…

SRC TÜRLERİ

 • SRC1 BELGESİ – Uluslar arası yolcu taşımacılığı. Bu belgeyi alan SRC2 belgesini almış sayılır.
 • SRC2 BELGESİ – Yurt içi yolcu taşımacılığı.
 • SRC3 BELGESİ – Uluslar arası yük taşımacılığı. Bu belgeyi alan SRC4 belgesini almış sayılır.
 • SRC4 BELGESİ – Yurt içi yük taşımacılığı.
 • SRC5 (ADR) BELGESİ – Tehlikeli madde taşımacılığında geçerli belgedir.

SRC Sınav Uygulaması

SRC Belgeleri bakanlığın yetki verdiği eğitim kurumlarından alınır. Yirmi Sekiz saatlik bir eğitim sürecinden sonra  kişi 40 soruluk bir test sınavına girer. Bu sınav da 28 doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Yani %70’lik bir başarı oranı gerekmektedir. Sınav da yanlış doğruyu götürmez ve bir saatlik bir süre tanınır. Sınav genellikle sabah 10:00 da başlar ancak sonra farklı bir saat verilirse kursiyere de bilgisi verilir.  Bu sınavın hemen aka binin de görsel sınav olur yani 11:30 da okunan sınav sonuçlarından sonra kişi görsel sınava girer. 3 soruluk görsel sınav da 2 doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Kişi bu uygulamadan da çıktıktan sonra kurumu tarafın dan sınav sonucu hakkın da 2 gün içerisin de bilgi ala bilir.

Sınava girerken nüfus cüzdanı ibraz etmek zorundadır. Telefonla sınava giremezsiniz. Sınav giriş belgesi yanın da bulunması gerekir. Kurşun kalem ve silgi unutulmamalıdır. Sınav giriş belgesin deki fotoğraf ile kişi uyumluluğu önemlidir bu sebepten eski fotoğraflarınızı kullanmayınız.

Merak ettiğiniz sorularınız için Mesaj Gönder

SRC BELGESİ KURS KAYIT EVRAKLARI:

 •  2 Biyometrik Fotoğraf
 •  Ehliyet ve Kimlik fotokopisi
 •  Sabıka kaydı
 •  Diploma Fotokopisi

İletişim: 0(216)466 9 476 Cep: 0(533)6293482 / 0 (544)6293482

 

[wpforms id=”1302″ description=”true”]

Bu haber 3652 kez okundu.
GÜNCEL - 23:41 A A
BENZER HABERLER
Sorun cevaplayalım.
1
Merhaba Size nasıl yardımcı ola bilirim ?
Sizi Aramamızı İster misiniz ?