fbpx
19° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 136
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 140

K Belgesi

GÜNCEL - 14 Kasım 2019 10:36 A A

K BELGESİ NEDİR?

K Belgesi Ulaştırma bakanlığı tarafın da verilen bir yetki belgesidir. AB uyum yasaları adı altına da çıkarılmış ve taşımacılık sektörün de ki iş kollarının daha sağlıklı çalışmasına ve korsan taşımacılığına mani olması adına düzenlenmiştir. Eğer kamyon, kamyonet, Tır gibi araçlarınız firmanız da mevcutsa mutlak alınması gereklidir.

Şirketinizin iş iştigaline göre sınıflara ayrılmıştır.  K1*-K1 / K2*- K2 / K3 Belgesi olarak düzenlenmektedir. Büyük tonajlı araçlara K2, K1 veya K3 düzenlene bilir ama K2* ya da K1* düzenlenemez bu belge türü yüklü ağırlığı 3500 kiloyu geçmeyen araçlara verilir. fiyatı da diğerlerine göre daha uygundur.

K1 Belgesi

Şahıs ya da tüzel nakliye hizmeti veren firmaların alması mecburi olan bir belgedir. Şahıs firmaların da 25 ton kapasite zorunluluğu vardır. Limited ya da AŞ. gibi firmalar da bu ise 50 ton kapasite zorunluluğu vardır. K1 Belgesin de ODY Belgesi sahibi bir kişiyi istihdam edilmesi gerekir.

K1 yetki belgesine sahip firmaların bazı yükümlülükleri vardır bunların sıralayacak olursak. Satılan aracın düşümünün yapılması gerekir. Ticaret sicil gazetesin de yapılan değişikliklerin de bildirilmesi gerekir. Bu tarz değişikliklerin bildirilmemesi 450 TL kadar cezaya sebep olur.

ODY Belgesi olamayan K1 yetki belgesi sahip firmalar her ay 885 TL kadar ceza ile karşılaşa bilir. Bu konu cezası bakımından çok önemlidir.

K1 Belgesi fiyat Tablosu:

K1* Belgesi: 3,790 TL ( Kamyonet)

K1 Belgesi: 15,166 TL (Kamyon, TIR, Çekici vb. )

K1* Belgesi

Yıldızlı K1 Belgesi küçük tonajlı araçlara çıkarıla bilinir. Türkiye genelin de yük taşımacılığı yapacak kişilere verilir. Vergi mükellefi olma, faaliyet belgesin de en az 10,000 TL sermaye gösterilmesi istenir.

ODY veya ÜDY Belgesi istenmez. Tonaj Problemi yoktur. Taşıt kartı ücreti aynıdır (454 TL).

K2 BELGESİ

Kendi malını ticari araçlarıyla taşıyan firmalara verilir. K2 Belgesi büyük tonajlı araçları ekleye bilirsiniz. Kendi iş iştigalinden başka bir taşıma yapamaz. Tonaj kapasite zorunluluğu yoktur. ODY Belgesi istenmez.  Vergi mükellefi olmayan şahıslar da bu belgeyi araçlarına çıkara bilirler. Türkiye genelinde geçerlidir. Belgeniz de hiç araç kalmadığı takdir de 630 gün geçmesinden sonra belgeniz iptal olunur.

K2 Belgesi Fiyatları;

K2* Belgesi: 3,790 TL ( Kamyonet)

K2 Belgesi: 15,166 TL (Kamyon, TIR, Çekici vb. )

K2* BELGESİ

Kendi malını ticari araçlarıyla taşıyan firmalara verilir.  Kendi iş iştigalinden başka bir taşıma yapamaz.Yapılması halin de hiç belgesi yokmuş gibi cezai işlem yapılır. Tonaj kapasite zorunluluğu yoktur. ODY Belgesi istenmez.  Vergi mükellefi olmayan şahıslar da bu belgeyi araçlarına çıkara bilirler. Türkiye genelinde geçerlidir. Belgeniz de hiç araç kalmadığı takdir de 530 gün geçmesinden sonra belgeniz iptal olunur.

K3 Belgesi

Eşya taşımacılığın da geçerlidir. Ev veya ofis eşyalarının taşınmasın da, nakliye hizmeti veren firmaların alması zorunlu belgedir. Vergi mükellefiyet şartı vardır. ODY Belgesi bulundurmak zorundadır. Tonaj olarak 35 Ton kapasiteyi sağlaması gerekir. Türkiye genelin de ev ve ofis eşyası taşımacılığı yapa bilir. Aksi bir taşıma halin de cezayı işleme açıktır.

K3 Belge Fiyatları

K3 Belgesi: 6,186 TL (Kamyon, TIR, Çekici vb. )

İrtibat Tel: 0(216)4669476 Cep:0(533)6293482 / 0(544)6293482

K Belgesi olay olmasın kolay olsun…

 

Bu haber 500 kez okundu.
GÜNCEL - 10:36 A A
BENZER HABERLER
Sizi Aramamızı İster misiniz ?
Sorun cevaplayalım.
1
Merhaba Size nasıl yardımcı ola bilirim ?