fbpx
19° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 136
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 140

SRC Belgesi Sınıfları

GÜNCEL - 1 Aralık 2020 14:51 A A

SRC Belgesinin sınıfları vardır. Her belgenin kapsadığı ticari araçlar mevcuttur. Bu sebepten beş çeşit sınıfı ayrılmıştır. Uluslararası geçerli belgeler SRC1 ve SRC3 belgeleridir. SRC2 ve SRC4  yurt için de geçerli olan belge türleridir. Bir de yanıcı, yakıcı ya da patlayıcı sınıf giren SRC5 (ADR) Belgesi mevcuttur.  Bu belge türlerinden aşağıda bolca bahsedeceğiz. SRC Belgesi sınıflarını sayacak olursak.

SRC1 Belgesi Sınıfı

Uluslararası yolcu taşımacılığın da geçerli yetki belgesi türüdür. Uluslararası insan taşımacılığı yapan ticari araçların şoförlerinde bulunması şarttır. Yurt içinde de geçerlidir. Şehirlerarası yolcu ya da taksi minibüs gibi ticari araçlar da kullanıla bilinir. 36 saatlik eğitim süreci vardır. Fiyat olarak 1,040 TL ücreti vardır. Her sınav 100 TL sınav harcı ödersiniz.

SRC2 Belgesi Sınıfı

Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar da kullanılır. Şoförün bulundurması gereken bir belgedir. Yurt dışın da geçerli değildir. Eğitim süreci 28 saattir. Genel olarak hafta sonları düzenlenir eğitimler. Cumartesi – Pazar olarak 2 hafta sonu, 4 günlük bir eğitim alınır. 936 TL taban fiyat uygulaması vardır.

SRC3 Belgesi Sınıfı

Uluslararası yük taşımacılığın da geçerli, şoförün bulundurması gerekli yetki belgesidir. Yurt içerisini de kapsar. 36 saatlik bir eğitim sürecinden geçilir. 1040 TL kadar bir taban fiyatı vardır. Her sınav da 100 TL kadar sınav harcı ödenir. Sınavları yurt içine göre biraz daha zordur. Uluslararası mevzuatı kapsar.

SRC4 Belgesi Sınıfı

Yurt içi yük taşımacılığın da geçerlidir. SRC2 gibi bu da yurt dışını kapsamaz. Eğitim saati 28’tir. Genel anlamda eğitim günleri SRC2 ile düzenlenmektedir. Hafta sonları eğitim günleridir. Sınavlar da hafta sonları düzenlenmektedir. 936 TL kadar taban fiyatı uygulaması vardır.

SRC5 (ADR) Belgesi Sınıfı

Tehlikeli madde taşımacılığın da geçerli yetki belgesidir. Gene şoförün bulundurması gerekli yetki belgesidir. Temel ve tanker olarak sınıfları vardır. Her ikisi de tek sınavla alına bilinir. Kişinin SRC5 ala bilmesi için SRC3 ya da SRC4 Belgesine sahip olması gerekir. 750 TL Taban fiyat uygulaması vardır. Sınav harcı ulaştırma bakanlığına yatırılır. 120 TL olarak uygulanılır.

İrtibat : İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası Hizmet verilmektedir.

Tel:0(216)4669476 Cep:0(533)6293482 Cep:0(544)6293482

Mail: info@ekodan.net www.ekodan.net

Bilgilendirme Formu
Bu haber 446 kez okundu.
GÜNCEL - 14:51 A A
BENZER HABERLER
Sizi Aramamızı İster misiniz ?
Sorun cevaplayalım.
1
Merhaba Size nasıl yardımcı ola bilirim ?