fbpx
11° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 136
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/ekodan.net/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 140

K1 Belgesi

GÜNCEL - 16 Ekim 2019 19:02 A A

K1 Belgesi Nedir ?

K1  belgesi, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak, gerçek yada tüzel vergi mükelleflerine verilen belge çeşididir.K1 Belgesi almak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda belirtilmiştir.

K1 türü yetki belgesinin koşulları:

  1. a) Gerçek kişiler:K1 yetki belgesi için başvuru yapan gerçek kişilerin ( Şahıs Firmaları’nın ) , ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus özmal birim taşıtlarının azami yüklü ağırlık toplamlarının 25 ton ve 10.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. K1 belgesi tonaj bilgileri için bizi arayınız.
  • Sadece kamyonetlerle iliçi yada şehiriçi taşımacılık yapmak için başvuran gerçek kişilerden 1 adet özmal taşıt haricinde asgari kapasite ve sermaye sağlama şartı aranmamaktadır.
  • Ayrıca bu kişilerde ODY – ÜDY belgesi şartı aranmamaktadır..
  1. b) Tüzel kişiler:K1 yetki belgesi için başvuran tüzel kişilerin, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus özmal birim taşıtlarının azami yüklü ağırlıklarının toplamının en az 110 ton taşıma kapasitesine ve 10.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir.

K1 yetki belgesi sahiplerinin, yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilecek veya kayıtlı araçlarının muayeneli olması şarttır.

K1 Belgesinde Kiralama Yapılamaz !

K1 belgesi sahipleri sözleşme yapmak koşuluyla başka araçları kiralayamamaktadırlar ve yetki belgelerinin eki taşıt belgesine kendisine ait olmayan araçları ilave ettirememektedirler. K1 belgesi beş yıl süreyle verilmekte, süre dolmadan altmış gün öncesinden ve tanınan son güne kadar yenileme maksadıyla başvuranlaran gerçek yada tüzel kişilerden, k1 belgesinin o günkü bedelinin %5 harç bedeli alınmaktadır, gerekli işlemlerin ardından yetki belgeleri yenilenmektedir.60 günü geçirenlerden gerçek yada tüzel kişiler harç bedelinin %50′sini ödemek durumundadırlar. 90 günü geçiren firmaların K1 yetki belgeleri iptal edilmekte ve yeniden yetki belgesi başvurusu yapmak zorunda kalmaktadırlar.

3500 kg ve üzeri araç/araçlara sahip olan K1 yetki belgesi sahiplerinin, en az bir adet orta düzey yönetici (ODY4) türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları veya bu niteliklere sahip kişi veya kişileri istihdam etmeleri gerekmektedir. ODY3, ÜDY4 ve ÜDY3 türü mesleki yeterlilik belgelerinin ODY4 türü belgelerinden üstün olması, fazlasıyla kabul görecektir.Ody yada Üdy belgesi olmayan şirketlere işlem yaptırılmamakta ve her işlem esnasında para cezası uygulanmaktadır.

* Yıldızlı K1 Belgesi  için bizimle irtibata geçebilirsiniz. ( İstanbul içerisinde nakliye yapan firmalar için alınan belgedir. )

Bu haber 2467 kez okundu.
GÜNCEL - 19:02 A A
BENZER HABERLER
Sorun cevaplayalım.
1
Merhaba Size nasıl yardımcı ola bilirim ?
Sizi Aramamızı İster misiniz ?