nulled turkey
nulled
php script
nulled scripti
haber scripti
instagram scripti
asp script
wordpress tema
xenforo tema
mybb tema
nulled tema
opencart tema
webmaster
teknoloji forumu
anonim tr
anonim
anonimsin
soru cevap
anonim soru
tr anonim
Yükleniyor...

ULAŞTIRMA YOL DENETİM ARAÇLARI

ULAŞTIRMA YOL DENETİM ARAÇLARI

Yol Denetim İstasyonlarına Yeni Araçları Dağıtıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yol kenarı denetim istasyonları için aldıkları yeni araçların dağıtım törenine katıldı.

Bakan Binali Yıldırım, yol kenarı denetim istasyonları için alınan yeni araçların dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 10 yıldan bu yana ulaşım ve iletişim alanında vatandaşların hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Karayolu taşımacılığında 50 yıldır yapılmayan reformları hayata geçirdiklerini anlatan Yıldırım, yeni yolların yapımı, mevcut yolların kalitesinin artırılmasının yanı sıra karayolu düzenleme ve denetlemesi, mesleki ve mali yeterliliklerin devreye alınması, araç muayene istasyonlarına yönelik düzenleme ve uygulamalarla vatandaşların daha kaliteli hizmet almasını sağladıklarını kaydetti. Yıldırım, muayene istasyonlarına bir standart ve kalite getirdiklerini ifade etti. Muayene istasyonlarında önceki dönemde araç dahi görülmeden muayene yapılabildiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, o dönemdeki uygulamanın can ve mal güvenliğini hiçe sayan bir uygulama olduğunu söyledi. 200'e yakın muayene istasyonu ile 70 civarında seyyar istasyon kurulduğunu ifade eden Yıldırım, bugüne kadar 20 milyon aracın muayenesinin yapıldığını, bu araçların 3'te birinin, yaklaşık 8,5 milyonunun ilk muayeneden geçemediğini bildirdi. Bakan Yıldırım, ''Bu, şu anlama geliyor, biz, yollarda can ve mal güvenliğini tehdit eden 8,5 milyon aracı engelledik. Bunlar ne zaman emniyetli hale geldi, o zaman trafiğe çıkışlarına izin verdik'' dedi.

Bunların yanı sıra 1 milyon 760 binin üzerinde sürücüye mesleki yeterlilik belgesi verdiklerini anlatan Yıldırım, yurt genelinde 200'ün üzerinde kurs açılmasına izin verdiklerini ve bu kurslarda 212 bin vatandaşın eğitim aldığını kaydetti. Kurs alanların ancak yarısının ilk seferde sürücü belgesi alabildiklerini belirten Yıldırım, bu durumun işi ne kadar sıkı tuttuklarının göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye genelinde, ana güzergahlar ve geçiş noktalarında, yol kenarında ağırlık kontrolü ve denetimi yapan 24 istasyon bulunduğunu belirten Bakan Yıldırım, 51 istasyon daha kurulduğunu ve teslimi yapılacak kontrol ve denetim araçlarıyla birlikte bu istasyonların da hizmete gireceğini bildirdi. Yıldırım, böylece kontrol denetim istasyonu sayısının 75'e çıkacağını ifade etti. Bu istasyonlar aracılığıyla yapılan denetimlerde başta kendilerine direnç gösterildiğini, ''fazla yük taşısak ne olur-'' dendiğini ifade eden Yıldırım, ''Olacak belli; trafik kazası, kaybedilen hayatlar, sönen ocaklar, acılar. Maalesef bir anlık tedbirsizlik bir yuvayı söndürüyor. Uymazsan trafik kurallarına, uyarlar hazır olan imama. Kaza en büyük trafik cezasıdır, daha büyük ceza yok'' diye konuştu.

Yıldırım, 2003 yılından bugüne ölümlü kazaların yüzde 41 azaldığını kaydetti. Kaza sayısının azalmadığını, hatta araç sayısına ve seyahat miktarına paralel olarak 2 katına çıktığını anlatan Yıldırım, '' Bırakın yüzde 41 azalmayı eğer bir insanımızın hayatını kurtarmaya vesile olduysa bu hizmetler, bunun bedelini parayla pulla ölçmenin imkanı yok. Bir insanın hayatını kurtarmak, bir cihanı kurtarmak anlamına geliyor'' dedi. Tedbirlere rağmen yine de ihlallerin olduğuna dikkati çeken Yıldırım, 2012'de bugüne kadar 10 milyonun üzerinde aracın yol kenarı ağırlık denetimlerinin yapıldığını ve 3,67 milyon liraya ulaşan para cezası kestiklerini kaydetti.

Hedeflerinin sıfır ölümlü kaza olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, bunu tek başlarına başaramayacaklarını sürücü ve vatandaşların da üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Yıldırım, taşımacılıkla ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını, bunlardan birinin de 1985 yılı ve öncesi döneme ait araçları trafikten çekmek olduğunu söyledi. Bu kapsamda bugüne kadar 76 bin 500'e yakın miadı dolmuş, sahiplerine yük olan aracı trafikten çektiklerini belirten Yıldırım, bunların sahiplerini hem aracın oluşturduğu yükten hem de vergi borçlarından kurtardıklarını ifade etti. Bakan Yıldırım, bu iş için 350 milyon lira civarında harcama yapıldığını söyledi. Çıtayı daha da yükselttiklerini bildiren Yıldırım, şöyle konuştu: ''1990 model ve altında olan araçları da almaya başlayacağız. Buradan vatandaşlarımıza, sürücülerimize sesleniyorum. Araçlarınız 1990 model ve daha altındaysa, bir başka deyişle 22 yaşın üzerindeyse onu getirin, hem aracınız size yük olmasın hem de aynı zamanda maliyeye olan borçlarınızdan kurtulun. Bunun için de yasal düzenleme yaptık. Böylece bir taşla iki kuş... Hem aracı teslim ediyorsunuz, size yük olmaktan çıkıyor hem de borçlarınızdan kurtuluyorsunuz. Yalnız bunun 1 sene süresi var. Süreyi geçirdiniz mi kaçırmış olacaksınız.''

Bakan Yıldırım, geçen yıl çok çetin bir kış geçirildiğini, karayolları ekiplerinin karla mücadelede çok fedakarca çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Ama biz karla mücadeleden ziyade tırla mücadele ettik. Yani tedbirsiz yola çıkan araçların yolu bloke etmesi, kapatması ve diğerlerinin mağdur olmasını bizatihi yolları denetleyerek gördük. Bu sene işi şansa bırakmıyoruz. Özellikle yük, eşya taşıyan araçlardan başlamak üzere bu sene kar lastiğini mecbur hale getireceğiz. Bu konuda bir genelge yayınlayacağız. Bunun tedbirini vatandaşların da almasını istiyoruz'' dedi.

Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından hizmete alınan yol kenarı kontrol ve denetim araçlarından birini kullandı

Kaynak : Ubak.gov.tr