Yükleniyor...

Src 2 Belgesi


Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

Sürücü:Karayolunda motorlu bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişiye denir. SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesi:Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilir.

SRC2 Mesleki Yeterlilik Belgesi ile kullanılabilen araçlar: Yurtiçi Otobüs, Minibüs, Midibüs, Taksi vb. yolcu taşıyan araçlar.

Yolcu Taşımacılığında çalışacak sürücülerin 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi sahipleri Yurtiçinde Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını kullanabilir.(Otobüs,Minibüs,Taksi vs.)


  Sınavsız Src belgesi alma şartını sağlayamayan kişilerin Src 2 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının 3 ayda bir düzenlemiş olduğu sınavda başarılı olmaları durumunda belgelerini alabilmektedirler. Src 2 belgesi almak için 26 yaşını doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranmaktadır. Bununla beraber lise mezunu olunması gerekmektedir.

Src 1 belgesi eğitiminden farklı olarak; gümrük,tır ve kaçakçılık mevzuatı eğitimi Src 2 belgesi için verilen eğitimde yer alır.Src 1 belgesine sahip olan sürücüler Src 2 belgesi almış sayılmaktadırlar. Bu nedenle Src 1 belgesi sahiplerinin ayrıca SRC2 belgesi almalarına gerek görülmemiştir.