nulled turkey
nulled
php script
nulled scripti
haber scripti
instagram scripti
asp script
wordpress tema
xenforo tema
mybb tema
nulled tema
opencart tema
webmaster
teknoloji forumu
anonim tr
anonim
anonimsin
soru cevap
anonim soru
tr anonim
Yükleniyor...

Src 1 Belgesi


 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı   

(SRC1 Belgesi alanlar SRC2 Belgesini almış sayılmaktadırlar)

Yolcu Taşımacılığı yapacak otobüs sürücülerinin, 19 yaşından gün almış ve 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

SRC 1 Belgesi sahipleri Yurtiçi ve Yurtdışında Sürücü belgesinin yettiği tüm yolcu taşıma araçlarını kullanabilir. (Otobüs,Minibüs,Taksi vs.)


B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı da aranmaktadır.

Src 1 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yolcu taşımacılığı yapabilmektedir. Src 1 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yolcu taşıyabileceği gibi yurt içinde de yolcu taşırlar.

Sınavsız Src belgesi alma şartını sağlayamayan kişilerin Src 1 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının 3 ayda bir düzenlemiş olduğu sınavda başarılı olmaları durumunda belgelerini alabilmektedirler. Src 1 belgesi almak için 19 yaşını doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır. SRC1 belgesi için sınav öncesi alınacak eğitimde trafik kuralları ve cezalar, çalışma ve dinlenme süreleri, turizm taşımacılığı, harita okuma bilgisi ve ilkyardım gibi dersleri de içeren çeşitli dersler toplam 32 saat boyunca verilir. Derslere katılım zorunludur. SRC1 belgesi alan sürücüler minibüs,otobüs,midibüs, taksi ve benzeri yolcu taşıyan araçlar kullanabilirler.Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin Src 1 belgesi alma zorunluluğu vardır.